a
Satranç Forumu
16 Ocak 2018, 13:39:38 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
 
   Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Satranç Okulu Satranç İzle Satranç Soruları Satranç Köşesi Satranç Haberleri
Sayfa: [1] 2 3 ... 10
 1 
 : 01 Temmuz 2016, 21:55:44 
Başlatan askural - Son mesaj Gönderen: askural
TSF'nin organize ve finase ettiği Nevzat Süer Memorial A ve B turnuvaları 2270 ve üzeri yazışmalı ratingine sahip tüm oyunculara ve GM ve SIM ünvanı (ICCF) taşıyan oyunculara açıktır. Son başvuru tarihi 30 Temmuz.
Başarılar
https://www.iccf.com/event?id=61013

 2 
 : 01 Temmuz 2016, 21:49:27 
Başlatan askural - Son mesaj Gönderen: askural
Merhaba,
Öğrenmiş olmam nedeniyle sorduğum soruyu ben yanıtlayayım.
Berabere ilan etmeden önce sisteme girildiğinde 2 seneçek olarak bu zaten sorulmakta.
Eğer hamle yapmadıysanız hamlenizin ne olacağını gösterip berabere (veya kazanç ) ilanı mükün...
Saygılar

 3 
 : 01 Temmuz 2016, 21:44:49 
Başlatan askural - Son mesaj Gönderen: askural
https://www.iccf.com/event?id=49780

 4 
 : 01 Temmuz 2016, 21:42:35 
Başlatan askural - Son mesaj Gönderen: askural
https://drive.google.com/open?id=0Bw47IEzBIhB9VUJaZ0hMTGRHN2s

 5 
 : 24 Şubat 2015, 11:11:02 
Başlatan *chess06 - Son mesaj Gönderen: satrancokulu
Pek çok link işlevsiz kalmış.

 Satranç Okulu Marketini de ben ekleyeyim.

 6 
 : 03 Ağustos 2014, 05:33:02 
Başlatan satrancokulu - Son mesaj Gönderen: satrancokulu
Bilgisayara çağına kadar kitaplar satranççıları en önemli kaynağıydı. Hele hele satranç kaynaklarının az olduğu dönemde yabancı bir dilde kitaba sahip olmak bir ayrıcalıktı. Yeri gelir Fransızca bilmediğiniz durumda bile Fransızca bir kitabı anlamaya çalışırdınız. Sonrasında ise bilgisayar ve internet ile durum değişti. Satranççılar artık bilgisayar başında sorular çözmeye, oynamaya başladı. Eğitim CD'leri ise artık dersleri okumuyor ama dinliyorlardı.

Tüm bunlara rağmen satranç kitapları hala vazgeçilmez. Günümüzde de satranç kitaplarının sayısı giderek artıyor. İşte biraz da bu konuya değinmek için hazırlanan Satranç Kitapları Sitesi ilginizi çekebilecek bir blog. Ağırlıklı olarak Türkçe kitaplar incelense de yabancı kitaplara da değiniliyor.

 7 
 : 16 Şubat 2013, 13:44:23 
Başlatan satrancokulu - Son mesaj Gönderen: satrancokulu
Satranç çalıştığınız sürenin en az iki misli pratik yapmalısınız. Bazı oyuncular satranç çalışmayı, oyunları incelemeyi ve satranç okulu'nun eğitim cd'lerini dinlemeyi yoğun bir şekilde yapar. Oysa satrançta başarılı olmak için 3 şeyi de düzenli bir şekilde yapmak lazım.

1) Satranç çalışmak. Çeşitli başlıklarda bunun en verimli nasıl yapılacağı anlatılıyor.

2) Satranç soruları çözmek. Satrancsorulari.com ideal bir adrestir.

3) Ve tabii ki bol bol satranç oynamak.

Dünya Satranç Şampiyonu Anand genç satranççılara ne önerirsiniz diye sorulunca "Bol bol satranç oynamalılıar çünkü bazı şeyler ancak pratik yapınca oturuyor"demiştir.

Peki nerede nasıl satranç oynayacağız. Satranç Okulu'nun Online Satranç Oyna Odası ideal bir adres. Bu adreste çeşitli seviyede satranç bilgisayarları ile oynayabilirsiniz. "Türkçe Satranç" satranç programı yeni başlayanlar için ideal bir adres. Üstelik ilk seviyesi o kadar kolay ki Çoban Matı bile yapabilirsiniz! Eğer ikinci seviyesini de yeniyorsanız. 3 boyutlu ve 3 seviyeli diğer programı deneyebilirsiniz.

Aynı odada satranç açılışlarını çalışmak da mümkün Online Açılış Ansiklopedisi'nde tahta üzerinde açılış bilginizi genişletebilirsiniz. Eğer ustaların oyunlarına bakmak isterseniz Chessbase'in database'i de incelenmeye hazır.

Ve takrar hatırlatalım pratik çok önemli ve çalıştığınızın en az iki misli zamanı satranç oynamaya harcamalısınız. Tabii sadece pratik yaparsanız da ilerletmeniz mümkün. Satranç kahvelerinde veya derneklerinde 30 yıldır sabah akaşam oynayan ama ilerleyemeyen amcalar aklınızda olsun!

 8 
 : 05 Şubat 2013, 18:18:58 
Başlatan gmramazan2500 - Son mesaj Gönderen: gmramazan2500
satrancokulu terkedilmiş kimse yok mu? millet nerede yeni mesajler neden yok?

 9 
 : 03 Şubat 2013, 16:32:21 
Başlatan satrancokulu - Son mesaj Gönderen: satrancokulu
Çoban Matı herkesin satranç nasıl oynanır öğrendikten sonra illa karşılaştığı temel üçkağıt denemelerinden biridir. Amaç rakibi 4 hamlede veya bazen biraz daha uzun sürede mat ederek rakibi utandırıcı şekilde alt etmek. 1.e4 e5 2.Vh5 Ac6 3.Fc4 Af6 4.Vxf7 en temel örneği. Burada Siyah 3...Af6 yerine 3....g6 yaparsa tehdidi rahatlıkla engeller. Sonrasında 4.Vf3 hamlesine 4...Af6 ile yine dikkatli oynarsa sorun kalmaz.

Rakibini Çoban Matı yapamayan rakibin veziri erken çıkmış olur. Bundan sonra doğru oynarsa adeta siyah sazı eline almış olur. Yukarıda anlatılınca kolay geliyor ama pek çok öğrenci hala turnuvalarda Çoban Matı olmaya devam ediyor. Pek çoğu da acele ve heyecandan tabii ki. Yazının başında verilen linkten resimli olarak bu mat fikrini nasıl engelleyeceğinizi de görmüş olursunuz.

Açılışta veziri iyi bir sebep olmadan erken çıkmak kötüdür. Çoban Matı denemesinde vezirin erken çıkışı için iyi sebep mat etmek diyebilirsiniz ama rakip doğru oynayınca iyi sebep kalmaz. Amaç rakibi kandırma şansını denemekse arkadaşlar arasında neden olmasın. Yalnız bunu bir alışkanlık haline getirirseniz satrançta artık yeni taktikler uygulamadığınız için ilerleyemezsiniz.

 10 
 : 14 Aralık 2012, 11:02:34 
Başlatan BeUmRiArK - Son mesaj Gönderen: Atahan Demir
Va4+ ardından piyonu geri alabilirsin. Ancak gambitlerdeki amaç hızlı gelişimle birlikte pozisyon üstünlüğü sağlamak olduğu unutulmamalı. İlk amaç piyonu hemen geri almak olmamalı.

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
a
Powered by SMF 1.1.9 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC